Artı Proses – Kurumsal Hizmetler | KPSS sonuçları az önce açıklandı!
Tam Ekran
22 Ekim 2020
|
by Artı Proses

KPSS sonuçları az önce açıklandı!

Son dakika haberi: ÖSYM tarafından KPSS sonuçları sorgulama nasıl yapılır?

Türkiye’de yüz binlerce memur adayı ÖSYM’den gelecek KPSS sınav sonuçları açıklamasını bekliyordu. Az önce gelen son dakika haberibe göre KPSS sonuçları az önce açıklandı. Devlet memuru olabilme hayali ile 2020 Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın Eğitim Bilimleri, Alan Bilgisi, ÖABT ve Genel Kültür- Genel Yetenek sınavlarına katılım gösteren adaylar, KPSS sınav sonuçları için bekleyişini sürdürüyor. Peki, KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? Konuyla ilgili ÖSYM tarafından yapılan açıklamada KPSS sonuçlarının bu hafta erişime açılacağı belirtildi. Sonuçların bugün açıklanması ise adaylar tarafından bekleniyor. İşte 2020 KPSS sınav sonuçları sorgulama ekranı…

KPSS sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak? Memur olma hayali kuran yüz binlerce aday geçtiğimiz haftalarda KPSS sınavının lisans oturumlarına katılım sağlamışlardı. ÖSYM, yayınladığı takvimde KPSS sonuçlarının bu hafta içinde açıklanacağını belirtmişti. Hal böyle olunca adaylar büyük bir heyecanla KPSS sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. Peki, KPSS sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak? İşte detaylar;

KPSS SONUÇLARI AÇIKLANDI MI? 2020 KPSS SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI

KPSS sınav sonuçları, https://sonuc.osym.gov.tr internet sitesi üzerinden açıklanacak. Adaylar TC kimlik noları ve şifreleri ile sorgulama işlemini gerçekleştirebilecek.

KPSS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

KPSS sonuçlarının bugün içerisinde açıklanması bekleniyor. Sonuçlar açıklandıktan hemen sonra haberimizin içerisinde olacak.

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. Sonuç bilgilerinde adayların testlere verdikleri doğru ve yanlış cevap sayıları ve KPSS puanları yer alacaktır. İnternet sayfasında ilan edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

ÖSYM AİS SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

KPSS SONUÇLARI ERKEN AÇIKLANABİLİR Mİ?

Corona virüsü sebebiyle bu sene ÖSYM’nin yaptığı birçok sınavın tarihlerinde gecikmeler yaşandı. Ancak ÖSYM, bazı sınavların sonuçlarını erken erişime açtı. KPSS sonuçları da ÖSYM’nin yoğunluk durumuna göre daha erken ya da daha geç açıklanabileceği tahmin ediliyor.

KPSS PUAN HESAPLAMA İLE İLGİLİ BİLGİLER

Sınavda yer alan her test kendi içinde değerlendirilecektir. Her testte, örneğin Genel Yetenekte, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır.

MEB tarafından, ÖABT kapsamında sınav yapılmayan yabancı dillerdeki alanlarda (Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça) öğretmen atamalarında, ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonuçlarından oluşturulan KPSSP120 puan türünü kullanacaktır. Bu puanın hesaplanmasında ilgili yılda alınan YDS/e-YDS sonucu (2020 yılında ilgili yabancı dilde alınan; 2020- YDS sonuçları ile sınavın uygulanma tarihinden önce alınan 2020 e-YDS sonuçları) kullanılacaktır.

KPSSP120 puanı hesaplanırken kullanılacak yabancı dil standart puanının hesaplanmasında, adayların ilgili yılın YDS/e-YDS sonucu kullanılacaktır. KPSSP120 puanı hesaplanacak adayların, YDS puanlarının ortalama ve standart sapma değerleri, her yabancı dil için ayrı ayrı hesaplanacak, bu değerler kullanılarak adayların yabancı dil standart puanları hesaplanacaktır.

Bir testte, en az 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. YDS’de en az 1 ham puanı bulunmayan adayların yabancı dil standart puanı hesaplanmayacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Tablo-1’deki testlerden elde edilen standart puanlar ağırlıklandırılarak hesaplanacak olan KPSS puan türleri Tablo2’de gösterilmiştir. Kamu kurum ve kuruluşları bu puan türleri arasından seçecekleri KPSS puanlarını kullanacaklardır.

Tablo-2’de gösterilen ağırlıklara göre, testlerden ve YDS puanlarından elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır. Bir aday için herhangi bir ASP’nin hesaplanabilmesi için bu adayın söz konusu ASP’nin hesaplanmasında kullanılan standart puanların tümünün olması gerekir.

Adayların ASP’leri kullanılarak KPSS puanları hesaplanacaktır. KPSS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılacaktır. Böylece her KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacaktır. Kamu kurum ve kuruluşları, adayları, A Grubu Kadrolar için giriş sınavlarına KPSS puanlarına göre çağıracaklar, giriş sınavı yapmayacak olan kamu kurum ve kuruluşları atamalarda doğrudan KPSS puanlarını kullanacaklardır.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmenliği alanlarının ikisinde de sınava giren adaylara iki ayrı KPSSP121 puanı hesaplanacaktır.

Hakkında

Yorum Yaz